- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Chemical Earthing Electrode
Chemical Earthing Electrode
Earthing Grounding System
Product Brochure
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Usage/Application | Earthing |
| Finishing | Polished |
| Diameter | 4.5 mm to 20 mm |
| Length | 1-5 m |
We provide our clients a range of Earthing Grounding System. These Earthing Grounding System are designed and developed especially for its application in safe earthing of areas and buildings. It includes the packing and sealing of space with crystalline conductive mixture which is constituted of a variety of elements and compounds with high resistance to corrosion and is stable even if the outer electrode becomes inactive.
Features:
- CPRI approved
- Strip in pipe technology
- Protection of conductor through GI casing and the crystalline mixture
- Advanced design
- Long service life
Pure Copper Chemical Earthing
Product Brochure
| Length | 2 m (6.5 ft) |
| Diameter | 80 mm |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Yield Strength | 600 N/mm2 |
| Usage/Application | Lightning Protection |
We are considered to be one of the leading manufacturers and suppliers of this highly creditable Pure Copper Chemical Earthing Rod. For the purpose of maintaining its quality, we keep in using the best raw materials and modern machines in its manufacture. Manufacturing done using the best raw materials and modern technology, the effectiveness it provides is highly commendable in nature.
Features:
- Highly effective
- Superior service life
- Commendable strength
Specifications:
S.No. | Model No. | Dimensionmm) | ||
Length | Dia | Terminal | ||
1. | ELE-250-CU (with 30KGS EBFC) | 2000 | 50 | 25x3 |
2. | ELE-280-CU (with 30KGS EBFC) | 2000 | 80 | 50x3 |
3. | ELE-350-CU (with 60KGS EBFC) | 3000 | 50 | 25x3 |
4. | ELE-380-CU (with 60KGS EBFC) | 3000 | 80 | 50x3 |
Pure Copper Earthing Electrode
Product Brochure
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Hot Rolled |
| Tensile Strength | 400-600 N/mm2 |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Length | 1-5 m |
We provide our clients a range of Pure Copper Earthing Electrode. These Copper Earthing Electrodes are designed and developed especially for its application in safe earthing of areas and buildings. It includes the packing and sealing of space with crystalline conductive mixture which is constituted of a variety of elements and compounds with high resistance to corrosion and is stable even if the outer electrode becomes inactive.
Features:
- CPRI approved
- Strip in pipe technology
- Protection of conductor through GI casing and the crystalline mixture
- Advanced design
- Long service life
100mm Chemical Earthing Electrode
Product Brochure
| Length | 100mm |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Brand | Ennov |
| Shape | Cylindrical |
| Surface Finish | Copper Plated |
We provide our clients a range of Chemical Earthing Electrode. These Chemical Earthing Electrodes are designed and developed especially for its application in safe earthing of areas and buildings. It includes the packing and sealing of space with crystalline conductive mixture which is constituted of a variety of elements and compounds with high resistance to corrosion and is stable even if the outer electrode becomes inactive.
Features:
- CPRI approved
- Strip in pipe technology
- Protection of conductor through GI casing and the crystalline mixture
- Advanced design
- Long service life
Suitable For:
- Telecom Sector
- Transmission and Distribution Systems
- Railways
- Banking Sector
- Buildings, Airports, Hotels
- Substation and Power Generators
- Equipment Body Earthing
- Petroleum Industry and Fuel Depot
- Manufacturing Units and Refineries
- Commercial Sector
Specifications:
| Product code /model | Electrode Dia. (mm) | Length (mm) | Conductor Size (mm) |
| ELE-250 | 50 | 2000 | 30x6 |
| ELE-280 | 80 | 3000 | 50x6 |
| ELE-350 | 50 | 3000 | 30x6 |
| ELE-380 | 80 | 3000 | 50x6 |
Ennob Mobile Earthing
Product Brochure
| Weight | 80kg |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Galvanized Iron |
| Finish | Brass |
| Rod Diameter | 150*1500 mm |
| Connector Size | 32*6 mm |
| Earthing Pit Cover Size | 12 mm |
| Color | Silver |