- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Chemical Earthing
Chemical Earthing
5m Chemical Earthing Electrode
Product Brochure
| Length | 5m |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Electrode Type | Rod |
| Coating Thickness | 250 micron |
| Brand | Ennov |
| Yield Strength | 580 N/mm2 |
| Surface Finish | Copper Coated |
We have been meeting the diverse needs of our esteemed clients successfully by offering them a flawless gamut of Chemical Earthing. We use Pipe-in-Pipe Technology for manufacturing these Electrodes. Mentioned products are precisely manufactured by our skilled professionals using the premium quality raw material and sophisticated technology..
10mm Chemical Gel Earthing
Product Brochure
| Length | 3 m (10 ft) |
| Diameter | 18mm |
| Material | Copper |
| Thickness | 10mm |
| Brand | Ennov |
| Straightness Error | 1 mm/m |
| Strength | More than 580 N/mm2 |
We offer a Chemical Gel Earthing that basically is an electrical potential of the conductors relative to the conductive surface of the earth. Before earthing any site, the resistance of the earth is checked as it varies with dissimilar earth and affects the type of earthing system to be used. Available with us is a chemical earthing system that includes earth pit conductive electrodes that increases the soil compound and provides good chemical earthing.
50mm Gel Earthing Electrode
Product Brochure
| Material | Copper |
| Thickness | 10mm |
| Length of Rod | 50mm |
| Brand | Ennov |
| Tensile Strength | 580 N/mm2 |
| Purity of Copper | 99.95% |
- Quality tested
- Basic properties
- Industrial standards
Gi Pipe Electrode
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Safety Protection |
| Brand | Ennob |
| Length Of Rod | 5m |
| Material | Galvanized Iron |
| Purity of Copper | 99.95% |
| Rod Diameter | 25 mm |
| Thickness | 10mm |
We are one of the major manufacturer and suppliers of optimum quality GI Pipe, which are widely used in different industrial, households and commercial establishments for earthing applications. At the vendors’ end, offered systems are manufactured from high-grade materials in compliance with the manufacturing set standards. Offered systems are available with us at market leading prices.
Features:
- Easy installation
- High performance
- Enhanced serving
GI Earthing Pipe
Product Brochure
| Length Of Rod | 1 Metre |
| Thickness | 10mm |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Purity of Copper | 99% |
| Straightness Error | 1 mm/m |
GI Earthing Pipe Feature:
- Maintenance free
- Reliability
- Longevity