- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Copper Bonded Rods
Copper Bonded Rods
Prominent & Leading Manufacturer from Greater Noida, we offer 2m copper bonded earthing rod, copper bonded rods, 50mm copper bonded earth rod, copper bonded ground rods, ennob copper bonded earth rod and copper bonded earthing set.
2m Copper Bonded Earthing Rod
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 2 m (6.6 ft) |
| Rod Diameter | 3.5-25 mm |
| Copper Coating Thickness | 250 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Usage/Application | Underground / Lightning Protection |
Application:
- Transformer Neutral Earthing
- Manufacturing Facilities & Refineries
- Heavy Industries
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Rods
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 1.8 m (6 ft) |
| Rod Diameter | 4.5-20 mm |
| Copper Coating Thickness | 250 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Brand | Ennov |
| Tensile Strength | More than 500 N/mm2 |
| Shape | Cylindrical |
- Food Processing & Water Treatment Plants
- Oil Refineries & Pump Stations
- Data centers, telecom, and broadcasters Process control and automation
- Remote & Central Office Digital Switches
- Petrochemical, LNG, and nuclear facilities
Yes! I am InterestedRequest A Callback
50mm Copper Bonded Earth Rod
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 50 mm |
| Copper Coating Thickness | 250 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Diameter | 5 mm to 40 mm |
| Length | 1-5 m |
| Straightness Tolerance | 0.01" per linear foot |
Features:
- Resistance corrosion better than Galvanized rods allowing for approximately 30yrs service life in most of the soil
- Minimum tensile strength of 80,000PSI
- Meets the requirement of ANSI/ UL 467, CSA and ANSI / NEMA
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Ground Rods
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 1.8 m (6 ft) |
| Rod Diameter | 4.5-25 mm |
| Copper Coating Thickness | 150 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Brand | Ennov |
| Tensile Strength | More than 600 N/mm2 |
| Shape | Cylindrical |
Applications:
- Data centers, telecom, and broadcasters.
- Process control and automation.
- Corrections, hospitals
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ennob Copper Bonded Earth Rod
Product Price: Rs 9,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 19 mm |
| Copper Coating Thickness | 150 micron |
| Material | Copper |
| Brand | Ennob |
| Length | 1-3.0 m |
| Strength | More than 580 N/mm2 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Earthing Set
Product Price: Rs 2,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 1.8 m (6 ft) |
| Rod Diameter | 5 mm to 20 mm |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity of Copper | 99.95% |
Copper Bonded Earthing Set:
- Substations & Power Generators
- Lightening Arrestor Earthing
- Computer & Data Processing Centers
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Grounding Rods
Product Price: Rs 1,000 / piece(s)Get Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 20 mm |
| Length | 1.8 m (6 ft) |
| Brand | Ennov |
| Tensile Strength | More than 600 N/mm2 |
| Material | Copper |
| Diameter | 3.8 mm to 20 mm |
Application:
- CNC Machine
- Lightning Protection System
- Power generators
- Solar system
- Telecommunication Towers
- Microwave Antennas
- Transmission and power generators
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Electrodes
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 25 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Brand | Ennov |
| Temperature | 120 Deg C |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Copper |
Copper Bonded Electrodes:
- Low electrical resistance to earth
- Good corrosion resistance
- Ability to carry the required current repeatedly
- A reliable life of at least 30 years
Yes! I am InterestedRequest A Callback