- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Copper Coated Earthing Rod
Copper Coated Earthing Rod
We are a leading Manufacturer of copper coated rod, 25mm copper bonded earthing set, 19mm copper bonded earth rod, copper coated earthing rod, copper coated earth electrode and copper coated earthing systems from Greater Noida, India.
Copper Coated Rod
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 3 m (10 ft) |
| Rod Diameter | 4.5-25 mm |
| Brand | Ennov |
| Usage/Application | Underground / Lightning Protection |
| Shape | Cylindrical |
| Country of Origin | Made in India |
Features:
- Smooth finish
- Resistant to corrosion
- Easy to install
- High strength
Yes! I am InterestedRequest A Callback
25mm Copper Bonded Earthing Set
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rod Diameter | 25 mm |
| Length | 2 m (6.6 ft) |
| Copper Coating Thickness | 254 micron |
| Included Accessories | Rod with Backfill |
| Rod Type | Solid Rod |
| End Type | Threaded |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
19mm Copper Bonded Earth Rod
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rod Diameter | 19 mm |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Copper Coating Thickness | 250 micron |
| Included Accessories | Rod Only |
| Rod Type | Solid Rod |
| End Type | Threaded |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Coated Earthing Rod
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 19 mm |
| Length | 3 m (10 ft) |
| Brand | Ennov |
| Tensile Strength | 250-300 N/mm2 |
| Material | Copper |
| Diameter | 4.5 mm to 40 mm |
Application:
- Substations
- Equipment Body Earthing
- Computer and Data Processing Centers
- Manufacturing Facilities and Refineries
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Coated Earth Electrode
Product Price: Rs 4,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Hot Rolled |
| Diameter | 2.5-14 mm |
| Shape | Round |
| Length of Rod | 0.5-5 m |
| Brand | Ennov |
We have been meeting the diverse needs of our esteemed clients successfully by offering them a flawless gamut of Chemical Earthing. We use Pipe-in-Pipe Technology for manufacturing these Electrodes. Mentioned products are precisely manufactured by our skilled professionals using the premium quality raw material and sophisticated technology..
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Coated Earthing Systems
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Round |
| Usage/Application | Electroplating |
| Brand | Ennov |
| Diameter | 4.8 mm to 25 mm |
| Length | 1-5 m |
| Usage | Underground / Lightning Protection |
Features:
- Optimum strength
- Highly corrosion resistant
- Long functional life
- Minimal maintenance
Yes! I am InterestedRequest A Callback