- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Copper Lightning Arrester
Copper Lightning Arrester
The principal of operation for Copper Lightning Arrester is to create an upward propagating streamer earlier than conventional air terminals or other objects on the earth by collecting and storing ground charge during the initial phase of a thunderstorm development and emits strong and consistent upwards streamers to intercept leaders.
Copper Lightning Arrestor
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Rod Diameter | 12 mm |
| Length | 1.5 m |
| Material | SS |
| Brand | Ennov |
| Air Rod Height | 25-80 mm |
| Surface Finish | Chrome Plated |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Portable Earthing Electrodes
Product Price: Rs 5,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Length | 2 m (6.5 ft) |
| Diameter | 65 MM |
| Material | Copper |
| Finish | Polished |
| Weight | 6 KG |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Model Name/Number | EIS-PEM-1265 |
| Length Of Rod | 1200 MM |
| Usage/Application | Ground Based |
Technical Specification:
Model: EIS-PME-1265
Make by- ENNOB
- Altitude 4500M
- SS 304L Body Material
- Central Conduction SPL Corrosion
- Size - 65 MM Dia, 1200 MM Length
- Weight - 6 kg Max
- Compatible Cable to Connector - Along with Required Nut Bolt
- Resistance in Vertical Setting- 32.5% Of Soil Resistivity
- Resistance in Horizontal Setting- 21.5% Of Soil Resistivity
- Unbalanced Current withstand Capacity 6.28A
- Storage Temperature (-40 Degree) C to (+70 Degree C)
- Oprating Temperature (-30 Degree) C to (+55 Degree C)
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Earthing Electrode
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Usage/Application | Earthing Solution |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Application | Earthing Electrode |
| Resistible Wind Speed | Over 50 m/s |
Copper Lightning Arrestor provides protection against lightning strikes on site. Ennov Infra Solution provides Lightning Arrester that offers better lightning protection and withstanding multiple strikes.
Features:
- Superior lighting protection
- Resists multiple lightning strikes
Yes! I am InterestedRequest A Callback