- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Earthing Electrodes
Earthing Electrodes
Galvanized Iron Chemical Earthing Electrode
Product Brochure
| Length | 3 m (10 ft) |
| Diameter | 5 mm to 40 mm |
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Brand | Ennov |
| Length of Rod | 1-5 m |
| Usage | Earthing |
| Finish | Polished |
We offer an inclusive range of high quality Earthing Electrode that are widely used in earthing systems and play a vital role in all electric systems. The accurately designed earthing material offered by us is available at competitive price and safeguard both lives and equipments. We offer an inclusive range of high quality earthing material that are widely used in earthing systems and play a vital role in all electric systems. The accurately designed earthing material offered by us is available at competitive price and safeguard both lives and equipments.
Earthing Rod Set
| Material | Copper Bonded |
| Length | 3 m |
| Type | Solid Rod |
| Diameter | 50 mm |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Included Components | Earthing Compound |
| Terminal Size | 40x6 mm |
80mm Copper Earthing Rod
| Length Of Rod | 7 Metre |
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Hot Rolled |
| Diameter | 80 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Type | Earthing Rods |
GI Earthing Plate
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | GI,Pure Copper,Copper Bonded |
| Size | 600x600 to 1200x1200 mm |
| Equipment Type | Strip |
| Usage/Application | Earthing |
| Brand | Ennov |
| Plate Thickness | 03 to 12 mm |
| Shape | Square |
| Country of Origin | Made in India |
We are instrumental in offering high quality range of Copper Earthing Plate. Provided earthing wire is acknowledged in the industry owing to its less maintenance. Our quality experts inspect this earthing plate on various parameters in order to supply a defect free range. Also, we provide our earthing plate within a stipulated time period to our customers at competitive rates.
Features:
- Optimum strength
- High durability
- Finely finished
3m Copper Earthing Rod
| Length Of Rod | 3 Metre |
| Material | Copper |
| Type | Solid Rod |
| Copper Coating Thickness | 100 micron |
| Brand | Ennob |
| Usage/Application | Industrial |
GI Earthing Rod
Product Brochure
| Rod Diameter | 20 mm |
| Finishing Type | Polished |
| Brand | Ennov |
| Strength | More than 600 N/mm2 |
| Material | Copper |
| Diameter | 5-25 mm |
Features:
- Pipe in Pipe Design Language
- Specialized Micron Level Zinc Coating
- Crystalline Conductive Compound: Compact Fill
- Designed Production Process
- Low Maintenance and Uniform Current Dissipation