- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Earthing Equipment
Earthing Equipment
Our range of products include gi earthing strip, ennov earthing equipment, chemical earthing set, earth enhancing compound, 75mm gi earthing strip and gi earthing wires.
Gi Earthing Strip
Product Price: Rs 70 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Equipment Type | Lightning Rod |
| Finishing | Polished |
| Brand | Ennov |
| Length | 1-5 m |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Thickness | 0.25-5 mm |
We transport a range of Earthing Strip that find broad usage in various applications in automobile, engineering, electrical and other industries. Our range is broadly demanded in the international and national market owing to their striking features such as electrical and thermal conductivity. accessible in different sizes, these earthing strips are also supplied by us as per clients' requirements and specifications..
Features:
- Dimensionally accurate
- Robust construction
- Durable performance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ennov Earthing Equipment
Product Price: Rs 4,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Earthing |
| Material | GI,Pure Copper,Copper Bonded |
| Brand | Ennov |
| Color | Silver |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 02 to 12 mm |
| Width | 20 to 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chemical Earthing Set
Product Price: Rs 2,000 / SetGet Best Price
Product Details:
| Material | Galvanized Iron |
| Brand | Ennob |
| Length | 4Ft |
| Usage/Application | Earthing |
| Finish | Polished |
| Shape | Round |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Earth Enhancing Compound
Product Price: Rs 1,800 / BagGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Form | Powder |
| Base Material | Mineral Mix |
| Packing Size | 10 kg bag |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Brand | Ennov |
| Resistivity | Less than 0.1 ohs-meter |
| Type | Earth Enhancing Compound |
| Usage | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
75mm GI Earthing Strip
Product Price: Rs 60 / MeterGet Best Price
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Details:
| Usage/Application | Earthing Connection |
| Length of Rod | 1 mtr |
| Color | Silver |
| Vibration | No |
| Length | 1-5 m |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Thickness | 2 to 12 mm |
| Material | Iron |
| Width | 75 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
GI Earthing Wires
Product Price: Rs 40 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Material | Galvanized Iron (GI) |
| Thickness | 10 mm |
| Usage/Application | Earthing |
| Surface Treatment | Galvanized |
| Type | Flat Wire |
| Brand | Ennov |
Features:
- Dimensionally accurate
- Robust construction
- Durable performance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Earthing Strip
Product Price: Rs 650 / MeterGet Best Price
Product Details:
| Strip Thickness | 2.5 mm |
| Material | Copper |
| Working Temperature | 180 Deg |
| Usage/Application | Earthing |
| Length | 1-5 m |
| Width | 7-60 mm |
Features of Earthing Strips:
- High functionality
- Longevity
- Precisely designed
Yes! I am InterestedRequest A Callback