- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Earthing System
Earthing System
Pioneers in the industry, we offer 50mm copper earthing system, copper earthing system, copper earthing rod and copper earthing plate from India.
50mm Copper Earthing System
Product Price: Rs 17,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 3 m (10 ft) |
| Electrode Type | Pipe |
| Coating Thickness | 250 micron |
| Tensile Strength | More than 580 N/mm2 |
| Material | Copper |
| Usage/Application | Underground / Lightning Protection |
| Brand | Ennov |
| Rod Diameter | 17 mm |
| Diameter | 50 mm |
S.No. | Model No. | Dimension(mm) | ||
Length | Dia | Terminal | ||
1. | ELE-250 GIPP | 2000 | 50 | 32x6 |
2. | ELE-280 GIPP | 2000 | 80 | 50x6 |
3. | ELE-350 GIPP | 3000 | 50 | 32x6 |
4. | ELE-380 GIPP | 3000 | 80 | 50x6 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Earthing System
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Rod Diameter | 20 mm |
| Equipment Type | Lightning Rod |
| Brand | Ennov |
| Finishing | Polished |
| Length | 1-4.5 m |
| Straightness Error | 1 mm/m |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Earthing Rod
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Copper |
| Type | Solid Rod |
| Diameter | 25 mm |
| Brand | Ennov |
| Length | 1-5 m |
| Usage | In Earthing system |
- Corrosion proof
- Shock proof
- Optimal durability
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Earthing Plate
Product Price: Rs 21,000 / PieceGet Best Price
Product Details:
| Thickness | 0.25-5.5 mm |
| Shape | Square |
| Finishing | Polished |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Pattern | Plain |
Features:
- Optimum strength
- High durability
- Finely finished
Yes! I am InterestedRequest A Callback