- Home
- »
- Our Products
- »
- ESE Lighting Protection
ESE Lighting Protection
Alfa S SJ ESE Lightning Protection Rod
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
| Protection Radius | 97 m |
| Advance Time (ΔT) | 50 µs |
| Brand | Bakiral |
| No.of Poles | 1P+N |
| Type | Type1 |
| Diameter | 1-16 mm |
| Usage | Underground / Lightning Protection |
| Protection Angle | 65 degree |
We are offering ESE Lightning Rod. A rod-type lightning conductor, connected to earth, efficiently works by altering, at its level, the equipotentials which match the structures of the building it protects. The emergence of the lightning conductor is an important factor in increasing the local electric field.
Aluminum ESE Lightning Protection
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Lighting Protection Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Lightning system |
| Brand | Ennov |
| Average Discharge Current | Less than 7 KA |
| Finish | Polished |
ESE Lightning Protection is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.
Copper ESE Lighting Protection System
Product Brochure
| Lighting Protection Material | Copper |
| Color | Silver |
| Brand | Ennov |
| Grounding Resistance | Less than 10 ohm |
| Average discharge current | Less than 7KA |
| Current Gradient | Less than 5KA |
ESE Lightning Protection System is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.
ESE Lightning Protection System
Product Brochure
| Lighting Protection Material | Copper |
| Color | Silver |
| Brand | Ennov |
| Air Rod Height | 200 M |
| Height from Ground | 2.14(h-hx) |
| Protection Angle | 65 degree |
ESE Lightning Protector is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.
5kA ESE Lightening Protectors
Product Brochure
| Current Rating | 5kA |
| Brand | Ennov |
| Surface Finish | Polished |
| Diameter | 10-15 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grounding Resistance | Less than 10 ohm |
| Application | Lightning system |
ESE Lightning Protectors is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.
Stainless Steel ESE Lightening Arrestors
Product Brochure
| Protection Radius | 77 m |
| Advance Time (ΔT) | 35 µs |
| Brand | Ennov |
| Material | Stainless Steel |
| Diameter | 8 mm to 40 mm |
| Resistible Wind Speed | Over 50m/s |
ESE Lightening Arrestors is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.