- Home
- »
- Our Products
- »
- ESE Lightning Arrester
ESE Lightning Arrester
The principal of operation for ESE Lightning Arrester is to create an upward propagating streamer earlier than conventional air terminals or other objects on the earth by collecting and storing ground charge during the initial phase of a thunderstorm development and emits strong and consistent upwards streamers to intercept leaders.
Zeus ESE Lighting Arrester System
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Protection Radius | 97 m |
| Advance Time (ΔT) | 50 µs |
| No.of Poles | 1P+N |
| Brand | Bakiral |
| Material | SS |
| Current Gradient | Less than 5 KA |
| Average Discharge Current | Less than 7 KA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ennov ESE Lightning Arrester
Product Price: Rs 20,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Protection Radius | 77 m |
| Advance Time (ΔT) | 35 µs |
| Brand | Ennov |
| Material | Stainless Steel |
| Grounding Resistance | Less than 10 ohm |
| Application | Lightning system |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ESE Lightning Arrestor 107 Mtr Protection Redius
Product Price: Rs 34,999 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 2 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Protection Radius | 97 m |
| Advance Time (ΔT) | 50 µs |
| No.of Poles | 1P+N |
| Brand | Ennov |
| Material | Stainless Steel |
| Corrsponding Protection Radius | 2.14 h |
| Average Discharge Current Less than 7 KA | Less than 7 KA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ESE Lighting Arrestor System
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Protection Radius | 107 m |
| Advance Time (ΔT) | 60 µs |
| Brand | Ennov |
| Material | SS |
| Arrester Type | Station Type |
| Current Gradient | Less than 5 KA |
- 250 mtr Protection Diameter.
- High quality anticorrosive and condutive coating.
- High Durability.
- Easy to Install.
- Meets NFC 17 - 102 & UNE 21186 standards.
- Can be checked with a Tester.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Aluminum ESE Lightning Arresters
Product Price: Rs 60,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Protection Radius | 97 m |
| Lighting Protection Material | Aluminum |
| Advance Time (ΔT) | 50 µs |
| Material | Stainless Steel 316L |
| Brand | Ennov |
| Diameter | 10-15 mm |
| Application | Lightning system |
| Resistible Wind Speed | Over 50 m/s |
ESE Lightning Arrester is designed to last for the life time of your building or structure. This would remain true unless local government regulations changed or property alteration or additions were made. If any structural alterations or additions are made, the Lightning Protection System should be checked and update if required. Harfield are happy to check your current Lightning Protection Pystem is still satisfactory for your building or structure.
Yes! I am InterestedRequest A Callback