- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Maintenance Free Earthing
Maintenance Free Earthing
Ennov Maintenance Free Earthing
Product Brochure
| Length Of Rod | 10m |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Diameter | 6.5 mm to 25 mm |
| Frequency | 50-60 Hz |
Our firm is an eminent manufacturer and supplier of an various range of Maintenance Free Earthing. This product is manufactured under the direction of our vendor's experts using quality grade raw material as per the set industry norms. Further, the raw material used in production process is procured from the some of the most trustworthy market vendors. The offered chemical earthing is used by the help of chemicals to provide proper voltage.
Features:
- Application specific design
- Sturdy construction
Maintenance Free Earthing Electrode
Product Brochure
| Usage/Application | Earthing |
| Diameter | 5 mm to 35 mm |
| Length of Rod | 1.5-5 m |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Finish | Polished |
Leveraging our rich industry expertise, we have come up with Maintenance Free Earthing Electrode for our treasured customers. The offered electrodes are manufactured using premium excellence copper sourced from recognized vendors. With their high electrical conductivity and mechanical power, these electrodes are highly valued by the customers..
Features:
- High electrical conductivity
- Optimal mechanical strength
- Long functional life
3m Maintenance Free Earthing
Product Brochure
| Usage/Application | Earthing |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Diameter | 19-55 mm |
| Length Of Rod | 1-5 m |
| Finish | Polished |
We are manufacturer, supplier, trader, wholesaler, exporter & importer of Maintenance Free Earth Pit. All the products offered by us are in huge demand and are widely valued for their durability and efficiency. We also offer Earthing Services.
Products:
- Chemical Earthing
- Copper Bonded Earth Electrode
- GI Earthing Electrode
- Back Fill Compound
- Copper Earthing Electrodes
- Early Steamer Emmission LA
- Lightning Arrestor
Maintenance Free Chemical Earthing
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Length Of Rod | As per requirement |
| Model Name/Number | EIS-CE-219 |
| Usage/Application | Ground Based |
| Brand | Ennob |
| Material | Copper |
| Diameter | 19-80 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Coating | 250 Microns (Copper or Galvanization) |
We are one of the leading manufacturers and suppliers of Maintenance Free Chemical Earthing. These products are manufactured using best quality raw material and ingredients. Our products are highly recommended for their reliable performance, efficiency, durability and authenticity. We can also customize these products as per requirements detailed down by the clients. Deploying technically advanced machines has enabled us in coping up with demands regarding bulk consignments.
Maintenance Free Earthing System
Product Brochure
| Length Of Rod | 5m |
| Usage/Application | Earthing |
| Equipment Type | Earthing Electrode Pipe |
| Brand | Ennov |
| Diameter | 4.5 mm to 40 mm |
| Material | Copper |
Our Product:
- Chemical Earthing
- Copper Bonded Earth Electrode
- GI Earthing Electrode
- Back Fill Compound
- Copper Earthing Electrodes
- Early Steamer Emmission LA
- Lightning Arrestor
Earth Enhancement Material
Product Brochure
| Form | Powder |
| Base Material | Mineral Mix |
| Packing Size | 30 kg bag |
| Physical State | Powder |
| Brand | Ennov |
| Packaging Type | PP Bags,Gallon |
| Resistivity | Less than 0.1 ohs-meter |
| Type | Earth Enhancement Material |
| Usage/Application | Industrial |
It has following characteristics:
- Mainly consist of Graphite and Portland cement
- Highly conductive
- Non-corrosive in natutal having low water solubility
- Suitable for installation in dry form or in a slurry form
- Not depend on the continuous presence of water
- Dose not dissolve, decompose or leach out with time
Earth Enhance Compound
Product Brochure
| Form | Powder |
| Base Material | Mineral Mix |
| Packing Size | 30 kg bag |
| Physical State | Powder |
| Usage | Industrial, Earthing |
| Grade Standard | Bio-Tech Grade |
| Packaging Type | PP Bag |
| Brand | Ennov |
Earth Enhancement Compound is a superior conductive material that improves earthing effectiveness, especially in areas of poor conductivity (rocky ground, areas of moisture variation, sandy soils etc.). It improves conductivity of the earth electrode and ground contact area.