- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Railway Earthing RDSO Approved
Railway Earthing RDSO Approved
Our product range includes a wide range of railway earthing rdso approved, rdso spn 197 2008 maintenance free earth, 8mm maintenance free earthing, rites inspection earthing, rdso copper bonded steel electrodes and copper bonded steel electrode.
Railway Earthing RDSO Approved
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Copper |
| Usage | Industrial |
| Brand | Ennov |
| Equipment Type | Copper Bonded Grounding Rod |
| Length | 1-5 m |
| Finish | Polished |
- RDSO/SPN/197
- RDSO/SPN/176
- RDSO/PE/SPEC/PS/0109
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RDSO SPN 197 2008 Maintenance Free Earth
Product Price: Rs 6,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Application | Lightning system |
| Strength | More than 580 N/mm2 |
| Finish | Polished |
| Thickness | 10mm |
- Copper bonded steel electrodes of 3.0meter long & 17.2 mm dia with Copper bonding thickness of min. 250 microns and UL listed and marked = 1 no.
- Earth enhancement material supplied in sealed bags of min. 10Kgs = 3 nos.
- Cu-strip 150 X 25 X 6 mm to terminate earth rod = 1no.
- Cu-strip 300 X 25 X 6 mm (MEEB) = 1 no.
- Cu-strip 150 X 25 X 6 mm (SEEB) = 1 no.
- Supply of 35 sq.mm multistrand single core PVC insulated Copper cable as per IS:694 for connecting main earth electrode to MEEB in the equipment room in duplicate
- Supply of 16 sq.mm multistrand single core PVC insulated Copper cable as per IS:694 for connecting MEEB to SEEB and SPDs to MEEB.
- Supply of 10sq.mm multistrand single core PVC insulated Copper cable as per IS: 694 for connecting various equipments to SEEB.
Additional Information:
- Item Code: SPN197
Yes! I am InterestedRequest A Callback
8mm Maintenance Free Earthing
Product Price: Rs 6,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 8 mm to 35 mm |
| Length of Rod | 0.60-4.5 m |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Finish | Polished |
- RDSO/SPN/197
- RDSO/SPN/176
- RDSO/PE/SPEC/PS/0109
Additional Information:
- Item Code: RDSO
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RITES Inspection Earthing
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Diameter | 5-25 mm |
| Length of Rod | 1-5 m |
| Finish | Polished |
| Color | Copper |
Other Details:
- RDSO/SPN/197
- RDSO/SPN/176
- RDSO/PE/SPEC/PS/0109
Additional Information:
- Item Code: RITES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RDSO Copper Bonded Steel Electrodes
Product Price: Rs 1,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Underground / Lightning Protection |
| Diameter | 80 mm |
| Length | 1-5.5 m |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
- Copper bonded steel electrodes of 6 feet long && 17.2 mm dia with Cu bonding thickness of min. 250 microns and UL listed and marked = 2 nos.
- Earth enhancement material supplied in sealed bags of min. 10Kgs = 1 nos.
- Cu-strip 150 X 25 X 6 mm to terminate earth rod = 1no.
- Cu-strip 300 X 25 X 6 mm (MEEB) = 1 no.
- Cu-strip 150 X 25 X 6 mm (SEEB) = 1 no.
Additional Information:
- Item Code: SPN176
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Copper Bonded Steel Electrode
Product Price: Rs 2,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Application | Lightning system |
| Average Discharge Current | Less than 7 KA |
Other Details:
- The earth electrode shall be UL listed and of minimum 17.0mm diameter and minimum 3.0mtrs long.
- The minimum copper bonding thickness shall be of 250 microns.
- Marking: UL marking, Manufacturer’s name or trade name, length, diameter, catalogue number must be punched on every earth electrode.
- Earth electrode can be visually inspected, checked for dimensions and thickness of copper coating using micron gauge. The suppliler shall arrange for such inspection at the time of supply, if so desired.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RDSO/PE/SPEC/PS/0109-2008 Earth Electrode
Product Price: Rs 5,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Earthing |
| Technique | Hot Rolled |
| Material | Copper |
| Diameter | 25 - 50 mm |
| Brand | Ennov |
| Purity of Copper | 99.9% |
| Length | 2000 or 3000 mm |
Concentric pipe earth electrode:
- Primary conductor: MS pipe with 25 - 50 mm diameter, class B, ISI mark as per IS-1239, Length 2000 or 3000 mm
- Secondary conductor: MS pipe with 40-100 mm diameter, class B, ISI mark as per IS-1239, Length 2000 or 3000 mm
Additional Information:
- Item Code: RDSO-PE-SPEC-PS-0109
Yes! I am InterestedRequest A Callback