- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Rod Earthing
Rod Earthing
Maintenance Free Earthing System For Solar Plants
Product Brochure
| Length Of Rod | 5m |
| Brand | Ennov |
| Material | Copper |
| Diameter | 5.5 mm to 40 mm |
| Usage/Application | For Solar Plants |
| Country of Origin | Made in India |
Maintenance Free Earthing System for Solar Plants is an essential requirement for the safety and sound functioning of solar power plant. All the equipments and conductive parts should be solidly grounded as per relevant standards (IS 3043:1987 IEEE 80:2000). Ennov Infra has developed a wide range of Maintenance Free Chemical earthing products satisfying varying needs of different equipments. All our products are certified from trusted national and international laboratories and have the best in class fault current dissipating capacity of 40 KA for 1 sec.
3m Rod Earthing
Product Brochure
| Length | 3 m |
| Material | Copper |
| Diameter | 3.5 mm to 40 mm |
| Included Components | Earthing Compound |
| Brand | Ennov |
| Strength | 500-600 N/mm2 |
3m Chemical Earthing Electrodes
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Length | 3 m (10 ft) |
| Material | Copper |
| Diameter | 4.5 mm to 40 mm |
| Brand | Ennob |
| Thickness | As per requirement |
| Usage/Application | Safety & Protection |
| Strength | 400-600 N/mm2 |
Rod Earth Electrodes
Product Brochure
| Length | 3 m (10 ft) |
| Diameter | 50 mm |
| Material | Copper |
| Brand | Ennov |
| Length of Rod | 1-5 m |
| Usage/Application | Underground / Lightning Protection |
| S. No. | Model No. | Dimension (mm) | ||
| Outer Pipe | Inner Pipe | Terminal | ||
| 1 | ELE-250 PP | 2000 x 50 | 2000 x 25 | 100 x 30 x 6 |
| 2 | ELE-280 PP | 2000 x 80 | 2000 x 40 | 100 x 50 x 6 |
| 3 | ELE-350 PP | 3000 x 50 | 3000 x 25 | 100 x 32 x 6 |
| 4 | ELE-380 PP | 3000 x 80 | 3000 x 25 | 100 x 50 x 6 |