- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Surge Protection Devices
Surge Protection Devices
Power Surge Protector
| Protection Class | Type 2 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Maximum Discharge Current (Imax) | 15 kA |
| Number of Poles | 2 Pole (1P+N) |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Ennov |
| Corrsponding Protection Radius | 2.14 h |
- Class B: Lightning Surge Protection
- Class C: Switching Surge Arrestors
- Class B C: Lightning cum Switching Surge Protection
- Class D: Data & Telecom Surge Protection
Surge Protective Devices
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Ennov |
| Protection Rating | 200 joules |
| Corrsponding Protection Radius | 2.14 h |
| Grounding Resistance | Less than 10 ohm |
| Current Gradient | Less than 5 KA |
Our team of professionals is equipped with the latest technical know how to enable us in manufacturing a range of Surge Protective Devices for our clients. We comply with the international standards of quality and performance to ensure their optimal functionality as a protection in various sensitive systems. Our professionals also test these devices on various parameters before dispatching to clients, thus, ensuring their satisfaction.
Available For:
- Power Surge Protection
- Type 1+ Type 2 combination Surge Protection
- Type 1 Surge Protection
- Type 2 Surge Protection
- Type 3 Surge Protection
- Signal Surge Protection
- Video/ Monitoring Surge Protection
- Ethernet/ ADSL/ DDN/ ISDN Surge Protection
- Telephone/ Fax/ Modem Surge Protection
- RS232/ RS485/ 422 Surge Protection
Why Our Surge Protection Device?
- Fitted with quality electrical components
- Available for various devices
- Remarkable protection from voltage spikes
- Long service life
Surge Protection System
| Protection Class | Type 2 |
| Rated Voltage | 415 V |
| Maximum Discharge Current (Imax) | 100 kA |
| Voltage Rating | 12 V |
| Phase | Single Phase |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Color | White |
| Material | MS |
| Brand | Ennov |
- Class B: Lightning Surge Protection
- Class C: Switching Surge Arrestors
- Class B C: Lightning cum Switching Surge Protection
- Class D: Data & Telecom Surge Protection
Ethernet Surge Protector
| Discharge Current | 1kA |
| Protection Rating | 800 joules |
| Phase | Single Phase |
| Brand | Ennov |
| Grounding Resistance | Less than 10 ohm |
| Resistible Wind Speed | Over 50 m/s |
| Frequency | 50Hz |
Our team of professionals is equipped with the latest technical know how to enable us in manufacturing a range of Surge Protector for our clients. We comply with the international standards of quality and performance to ensure their optimal functionality as a protection in various sensitive systems. Our professionals also test these devices on various parameters before dispatching to clients, thus, ensuring their satisfaction.
Available For:
- Power Surge Protection
- Type 1+ Type 2 combination Surge Protection
- Type 1 Surge Protection
- Type 2 Surge Protection
- Type 3 Surge Protection
- Signal Surge Protection
- Video/ Monitoring Surge Protection
- Ethernet/ ADSL/ DDN/ ISDN Surge Protection
- Telephone/ Fax/ Modem Surge Protection
- RS232/ RS485/ 422 Surge Protection